Exin Tasarım Yükleniyor Lütfen Bekleyiniz..

Exin Tasarım Blog


Exin Tasarım Blog yazılarımız ile sizlere sektör ile ilgili güncel konulardan haberler, ipuçları,karşılaşabileceğiniz hatalar ile ilgili çözümler sunar.

Plastik Enjeksiyon Kalıp Maliyet Hesaplama

5.93K 0
Plastik Enjeksiyon Kalıp Maliyet Hesaplama

Plastik enjeksiyon kalıplarının maliyet hesaplama konusunu bu yazımızda detaylandırmaya çalıştık. Piyasada bir çok firma ürüne veya ürün datasına bakarak yaklaşık bir maliyet öngörerek teklif vermektedir. Bu durum da rakiplere göre yüksek bir bedel istenmesine ve teklifin güvenirliliğin olmamasına yol açabilir. Aşağıdaki listede tasarım, kalıphane işçilikleri, tedarik edilen malzemeler gibi kalemleri toplu olarak görebilirsiniz.

Bu listede yapmanız gereken işçilik birim fiyatlarınızı doğru belirlemekle başlıyor. Kullandığınız tezgahların yatırım bedelleri, arıza süreleri, piyasanın rekabet koşulları dikkate alınarak bir fiyat belirlenir. Örneğin otomotiv sektöründe Cnc talaşlı imalat işçiliğini 10€ veya 70€ olarak belirlerseniz, yanlış yapmış olursunuz. Sizden istenen ürünün kalite beklentisine ve tezgahınızın yatırım bedeline göre bu değer 18€ ile 50€ arasında konuşlanmalıdır.