Exin Tasarım Yükleniyor Lütfen Bekleyiniz..

Exin Tasarım Blog


Exin Tasarım Blog yazılarımız ile sizlere sektör ile ilgili güncel konulardan haberler, ipuçları,karşılaşabileceğiniz hatalar ile ilgili çözümler sunar.

PLC Nedir ve Nasıl Programlanır?

2.47K 0
PLC Nedir ve Nasıl Programlanır?

PLC Nedir?

PLC, Programmable Logic Controller kelimelerinin baş harflerinden oluşur. Programlanabilir mantıksal kontrol olarak Türkçemize çevirebiliriz. Yani yüklenen program ile makinalar kontrol edilmiş olunur. Günümüzdeki bir çok makinanın çalıştırılması ve senaryolanması PLC yardımıyla ile yapılmaktadır.
Günümüzde çeşitli ihtiyaçlara göre, çeşitli kabiliyetlerde çok sayıda markanın çok sayıda model PLC’leri mevcuttur. Siemens ve Omron Türkiye’de satışı en çok olan markalardandır.

PLC Nasıl Programlanır?

PLC programlamaya başlamadan önce, öncelikle ihtiyaçlara göre PLC CPU’su seçilir. Yapılacak olan projenin I/O (giriş/çıkış) sayısına göre ek modüller belirlenir. Analog giriş çıkış olacaksa analog modül seçimi yapılır. Seçilen PLC’ye uygun haberleşme kablosu temin edilir. Sistemin gerektirdiği besleme gerilimi için gerekli güç kaynağı temin edilir.

PLC programlamak için birkaç programlama yöntemi mevcuttur, genel olarak piyasada LADDER, FBD, STL dilleri kullanılmaktadır. PLC programlama editörü PC’ye kurulur. Projenin algoritması oluşturulur. Projenin algoritmasına göre LADDER, FBD yada STL ile programlama yapılır. Program yazarken giriş çıkış saha elemanlarının çok iyi analiz edilmesi gereklidir. Kullanılan iş elemanlarının kabiliyetlerine göre program yazılmalıdır. Riskler öngörülerek program yazılmalıdır. Duruşlar, arıza geçmişleri, üretim miktarları vs. HMI(Human Machine Interface) içinden takip edilecek şekilde tasarlanırsa kullanıcı için büyük rahatlık sağlanabilecek ve izlenebilirlik sağlanmış olabilecektir. Program yazıldıktan sonra PLC’ye program atılmalı ve kurulan sistem her yönü ile test edilmelidir. PLC’ye atılan program adım adım online olarak izlenilebilmektedir.

Günümüzde çoğu saha elemanının IOT (Internet of things) kapsamında, haberleşme altyapısı olduğu için daha karmaşık projeler yapılabilinmekte ve Endüstri 4.0 kapsamında daha esnek projelere imza atılabilinmektedir. App uygulamaları ile PLC haberleşmesi yapılarak anlık olarak uzaktan makine ile bilgilere ulaşılabilinmektedir.