Exin Tasarım Yükleniyor Lütfen Bekleyiniz..

Exin Tasarım Blog


Exin Tasarım Blog yazılarımız ile sizlere sektör ile ilgili güncel konulardan haberler, ipuçları,karşılaşabileceğiniz hatalar ile ilgili çözümler sunar.

Plastik Enjeksiyon Kalıbında Yolluk Çeşitleri ve Ölçüleri Nelerdir?

2.89K 0
Plastik Enjeksiyon Kalıbında Yolluk Çeşitleri ve Ölçüleri Nelerdir?

Plastik enjeksiyon makinasından çıkan ergiyiğin plastik enjeksiyon kalıp gözüne girene kadar aktığı kanallara yolluk denmektedir. Yollukların kalıp gözlerine patlayan bölgelerine de “giriş” olarak adlandırılmaktadır. Kalıp gözlerinin muhtelif dizilimleri aşağıdaki resimde gösterilmektedir. Bir sonraki görselde de yolluk kesitleri çeşitlendirilmiştir. Gerek imalat kolaylığı gerekse basınç düşümlerinin az olması sebebiyle en verimli kesitler dairesel ve trapez kesitli olanlardır. Bu nedenle en az enjeksiyon basıncına gereksinim duyanlar dairesel ve trapez kesitli dağıtıcılar olmaktadır.

 

Yolluk geometrileri

Yolluk kesitleri

Bir çok sayıda giriş tipi vardır. Bunlardan hangisini seçeceğimiz parçanın hammaddesine, parçanın fonksiyonuna, parçada bırakacağı izin varlığına ve dolum analizlerinin sonuçlarına göre belirlenir.

Doğrudan giriş: Dağıtıcı kanallar yoktur. Yolluk burcundan gelen ergiyik doğrudan kalıp boşluğuna akar. Genelde viskozitesi yüksek, yüksek basınç gereken derin çukurlu parçaların kalıplarında kullanılır. Örneğin kova ve kasa kalıplarında.

Tünel yolluk: İnce tarafı parçada olan konik bir yolluk girişidir. Dağıtım yolluğundan parçaya bir konik tünel açılır. Kalıp açılırken yolluk parçadan kendiliğinden ayrılır. Kalıbın otomatik çalışması sağlanır. Aşağıdaki tünel girişlere ait ölçüler ve çalışma prensibi gösterilmiştir.

Tünel giriş ölçüleri

Kenardan giriş: Parçaya kalıp ayrılma hattı üzerinden doğrudan kenardan girilmektedir. İmalatı kolay ve giriş kesitinde hassas boyutlandırma ve kolay modifikasyon yapılabilir. Kalıp gözünün doldurulma hızı kolaylıkla kontrol edilebildiğinden birçok genel amaçlı polimer için uygun bir giriş kesitidir.
Fan giriş: Dağıtım yolluğundan parçaya girerken kesit bir fan şeklinde açılarak ve genişlemektedir. Böylece ergiyik, kalıp boşluğuna girmeden önce yavaşlatılır ve geniş bir alana yayılır. Kayma hızı düştüğünden akış izlerinin görülme ihtimali düşmektedir. Mercek, lens gibi şeffaf parçaların kalıplarında tercih edilmelidir.